Home » 2014 » Kwiecień

Monthly Archives: Kwiecień 2014

Przetarg na budowę chodnika przy ul. Sowińskiego rozstrzygnięty

Firma BRUK-JAR Jarosława Deptuły z Komorowa wygrała przetarg na przebudowę chodnika przy ul. Sowińskiego na odcinku od ul. Pułtuskiej do ul. Kościuszki. Inwestycja będzie kosztowała 423 tys. 294 zł. W warunkach przetargowych znalazł się zapis, że wykonawca ma z inwestorem uzgodnić projekt czasowej organizacji ruchu w celu zapewnienia dostępu do sklepów i firm w czasie trwania budowy. Prace będą wykonywane odcinkami , aby bylo jak najmniej utrudnień. Wykonawca ma 3 miesiące od podpisania umowy na zrealizowanie inwestycji.

Mieszkańcy chcą „świateł na żądanie” przy ul. Kościuszki

1281 osób podpisało się pod petycją do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Kościuszki, w rejonie skrzyżowania z ul. 11 Listopada.

Inicjatywa podjęcia starań o wybudowanie przez GDDKiA sygnalizacji świetlnej „na żądanie” przy ul. Kościuszki wyszła od rodziców uczniów SP nr 1. Problem bezpieczeństwa dzieci, pokonujących  kilka razy dziennie ruchliwą i zatłoczona drogę krajową był wielokrotnie podejmowany na szkolnych zebraniach. Rodzice napisali petycję do  GDDKiA, pod którą zebrali 1281 podpisów. Decyzję o napisaniu petycji rodzice podjęliśmy, by zapobiec tragicznym w skutkach wpadkom, jakie mogą mieć miejsce z udziałem dzieci. Na tej ulicy znajduje się przejście dla pieszych stanowiące główną drogę do szkoły – piszą w petycji rodzice.  Podkreślają, że od 8 listopada ubiegłego roku, gdy w związku z remontem mostu Grota-Roweckiego w Warszawie ruch tranzytowy skierowano przez Wyszków, natężenie samochodów, zwłaszcza ciężarowych, na ul. Kościuszki drastycznie wzrosło. Może to trwać nawet dwa lata. Jednocześnie GDDKiA położyła na drodze nową nawierzchnię, co spowodowało, że kierowcy jeżdżą szybciej, stwarzając jeszcze większe zagrożenie dla dzieci i dorosłych pieszych uczestników ruchu drogowego.

Petycja została złożona 16 kwietnia do burmistrza Wyszkowa, który ma ją przekazać wojewodzie oraz GDDKiA być może nawet osobiście na spotkaniu, które planowane jest z przedstawicielami tych instytucji w najbliższym czasie w Wyszkowie.

Wymień, sprzedaj, baw się na „Babińcu”

plakat_ostateczna wersja27 kwietnia po raz pierwszy w Wyszkowie każdy chętny będzie mógł bezpłatnie wziąć udział w wymianie i sprzedaży ubrań oraz innych rzeczy używanych. Pod hasłem „Babiniec” kryje się jednak coś więcej, niż tylko kiermasz zbędnych rzeczy. Podczas imprezy lokalne firmy zaprezentują różnorodną ofertę usług i produktów dla całej rodziny. Imprezie będzie też towarzyszyć zbiórka na cel charytatywny.

Takie wydarzenie, adresowane głównie do mieszkanek Wyszkowa, zagości w mieście po raz pierwszy. Udział może wziąć każdy, kto chce oddać lub sprzedać za niewielką opłatą zbędne mu już rzeczy lub wymienić je na inne oferowane przez uczestników kiermaszu. Udział w wyszkowskim „Babińcu” będzie bezpłatny dla wszystkich.

W dniu imprezy będzie można z nich skorzystać za darmo, a dodatkowo uzyskać rabaty do wykorzystania w przyszłości. Swoje stoiska na „Babińcu” będą miały m.in.: Instytut  Piękna i Estetyki „Tanrei”, „Stary Browar” ze swoim smacznym i zdrowym cateringiem. Klubik Maluszka „Maduś” zorganizuje dla najmłodszych strefę zabawy, a fotografowie z PiT Foto Art wykonają rodzinne mini sesje fotograficzne. Będzie też Raz, Dwa Fitness z zajęciami Fitnes Mix i poradami żywieniowymi. Ponadto stoiska z rękodziełem, biżuterią, kosmetykami i wiele innych. Dla odwiedzających przewidziano atrakcyjne upominki. Podczas trzygodzinnej imprezy trwać będzie zbiórka na cel charytatywny, na rzecz Fundacji „Serce dla Gruzji”. Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Patronem medialnym wydarzenia jest „Głos Wyszkowa”.

Już dziś można zgłaszać chęć udziału w „Babińcu” pod numerami telefonów: 501-393-063 lub 697-770-524 bądź mailowo: babiniec.wyszkow@gmail.com Informacje o wydarzeniu na bieżąco dostępne będą na facebook’u (szukaj: Babiniec Wyszków) oraz na stronie internetowej www.maluszek-wyszkow.pl/babiniec, gdzie można również zapoznać się z regulaminem kiermaszu. „Babiniec” odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia, w godz. 10.00-13,.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1.

Losy ul. Kościelnej na sesji Rady Miejskiej

Na najbliższej sesji, 24 kwietnia, Rada Miejska będzie głosować nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla kwartału ulic: Sowińskiego, Pułtuskiej, Wąskiej, Kościuszki oraz terenu między ulicami: Kościelną, Daszyńskiego, Białostocką i skwerem Jana Pawła II.

Najwięcej kontrowersji w planie budzi kwestia zabudowy przy ul. Kościelnej. Po burzliwej i wielogodzinnej dyskusji w gronie miejskich urzędników, zapadła decyzja o tym, by nie dopuszczać tam zabudowy wielorodzinnej. Pozostanie możliwa zabudowa jednorodzinna z funkcją usług na parterze. Teraz nad projektem burmistrza będą głosować radni. Początek obrad o godz. 10.00.

Częściowy remont na 11 Listopada

Gmina Wyszków nie otrzyma dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na modernizację ul. 11 Listopada. Zamierza jednak przynajmniej w ograniczonym zakresie wyremontować ulicę w tym roku. W planach jest m.in. budowa ponad 60 miejsc parkingowych w rejonie ul. Szkolnej.

Modernizacja ul. 11 Listopada obejmowała początkowo budowę nowej nawierzchni ulicy, nowe chodniki z drogą dla rowerów, nowe oświetlenie i miejsca parkingowe. Na te zadania gmina szacowała wydać 2,4 mln zł. Kiedy wiadomo, że wojewoda nie wywiązał się z obietnicy udzielenia gminie dotacji w ramach tzw. „schetynówek”, w budżecie gminy Wyszków pozostało 1,2 mln zł planowane jako wkład własny do inwestycji. Burmistrz deklaruje, że zostaną one wydane na zadania na Osiedlu nr 7.

– Chcemy, by powstały w tym roku  miejsca parkingowe naprzeciwko uliczki wjazdowej do WOSiR, chodnik na odcinku od ul. Pułtuskiej do Kościuszki i nowa zatoka parkingowa przed sklepem „Lux” PSS „Społem”. Ponadto dokonamy rozbiórki budynku przy skrzyżowaniu ul. 11 Listopada z Pułtuską (dawna cukiernia) i uporządkujemy ten teren – zapowiada Grzegorz Nowosielski.

Obecnie trwa wycena wybranych do realizacji elementów projektu, a gdy zostanie dokonana, Urząd Miejski ogłosi przetarg na wykonanie inwestycji.

Koniec schodów na skarpie

Schody na nadbużańskiej skarpie, prowadzące OLYMPUS DIGITAL CAMERAz ul. Kościelnej nad Bug, zostaną zasypane – zdecydował Urząd Miejski. Właśnie trwają prace na skarpie.

Betonowe schody istnieją w tym miejscu od bardzo wielu lat, ale ze względu na ich zły stan techniczny oraz nieestetyczny wygląd Urząd Miejski w Wyszkowie zdecydował o ich zasypaniu. Od dwóch dni na skarpę nawożona jest ziemia, która powoli zakrywa schody. Na koniec teren zostanie obsiany trawą. Urzędnicy stoją na stanowisku, że schody nie nadawały się do dalszego użytku. Przykryte grubą warstwą ziemi mają one stanowić naturalne wzmocnienie skarpy przed osuwaniem. Grunt w tym miejscu jest podmokły ze względu na podziemne cieki wodne, które podmywają skarpę.  Dlatego nie zdecydowano się na rozbiórkę betonowych pozostałości po schodach, a właśnie na ich zasypanie.

Teren przy ul. Kościelnej zmieni niebawem diametralnie swoje oblicze. Poza zasypaniem schodów, gmina planuje budowę tu tarasu widokowego. Na swoim miejscu lub nieco obok pozostanie charakterystyczna dla tej części Wyszkowa „armata”. Lada dzień rozpoczną się również prace przy budowie chodnika pod mostem drogowym. który połączy nadbużański ciąg spacerowy na skarpie wzdłuż parku ze skwerem Jana Pawła II.

Będzie nowy chodnik przed Przedszkolem nr 7

Przebudowa  chodnika przed Przedszkolem nr 7 przy ul. 11 Listopada znalazła się na liście remontów do wykonania w 2014 roku, ogłoszonej przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Przyszłość”. Spółdzielnia jest właścicielem terenu.

O inwestycję Zarząd Osiedla nr 7 zabiegał od kilku miesięcy, podobnie jak m.in. dyrekcja przedszkola oraz radny miejski z naszego Osiedla Jan Abramczyk. Po wstępnych deklaracjach, mamy już oficjalne potwierdzenie, że  SM „Przyszłość” wykona w tym roku nowy chodnik przed przedszkolem, a za blokiem 11 Listopada 46: http://www.smprzyszlosc.pl/ (zakładka: Budowa chodnika, przebudowa nawierzchni parkingu, remont nawierzchni ulicy osiedlowej, remont nawierzchni chodnika (…).

Koniec parkowania na „rubel placu” coraz bliższy

Gdzie znaleźć miejsce dla dziesiątek samochodów wyszkowian dojeżdżających do pracy w Warszawie, którzy z prywatnych działek u zbiegu ul. Wąskiej i Kościuszki uczynili sobie darmowy parking? Na to pytanie szukają odpowiedzi władze miejskie. „Dziki” parking na dawnym „rubel placu” może funkcjonować najdalej do końca maja.

Dziennie około stu osób, dojeżdżających do pracy w Warszawie, zostawia tam swoje samochody, wsiada do autobusu na pobliskim przystanku i odjeżdża do stolicy. Istnieje obawa, że po przeniesieniu przystanku z „rubel placu” na ul. Sowińskiego właściciele będą zostawiać swoje samochody na osiedlowych i sklepowych parkingach, uliczkach dojazdowych do posesji w Centrum miasta. O tym, jak rozwiązać ten problem, gdzie znaleźć miejsce dla tylu samochodów dyskutują miejscy radni oraz kierownictwo Urzędu Miejskiego.

Częściowym rozwiązaniem problemu będzie budowa około 60 nowych miejsca parkingowych przy ul. Szkolnej (z wjazdem od ul. 11 Listopada), którą gmina planuje na ten rok. W przyszłym zaś roku burmistrz zapowiedział stworzenie publicznego parkingu poza Centrum, w pobliżu dworca PKP/PKS.

Zachęcamy do dyskusji – może mieszkańcy zaproponują jakieś dobre rozwiązanie? Zachęcamy do pisania w komentarzach lub mailach: osiedle7@wyszkow.eu

Wnioskujemy o przebudowę chodnika przed Przedszkolem nr 7

Mamy wstępną deklarację, że w tym roku zostanie przebudowany chodnik przed Przedszkolem nr 7 przy ul. 11 Listopada. Zarząd Osiedla nr 7  od kilku miesięcy zabiega o tę inwestycję. W tej sprawie interweniował już u burmistrza Wyszkowa oraz u prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”, która jest właścicielem terenu. Z podobnymi postulatami występuje również dyrekcja Przedszkola.

Zarząd Osiedla nr 7 zwrócił się do SM „Przyszłość”  z prośbą o ujęcie przebudowy chodnika w planie tegorocznych inwestycji, zaś do burmistrza Wyszkowa o finansowe wsparcie zadania. Uzyskaliśmy wstępną deklarację, że dzięki współpracy SM „Przyszłość” i gminy Wyszków chodnik, którym codziennie setki dzieci i rodziców przemierzają drogę m.in. do przedszkola, zostanie w tym roku przebudowany.